23.03.2017
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Univerzita v Ústí nad Labem ocení prof. Erazima Koháka

Univerzita v Ústí nad Labem ocení prof. Erazima Koháka
Profesor Erazim Kohák
Dne 9. 3. 2017 bude ve 14:00 h v Císařském sále Muzeu města Ústí nad Labem předán titul „doctor honoris causa“ prof. Erazimu Kohákovi, Ph.D.  
11.březen 2017 - 12:00

Udělení tohoto čestného akademického titulu ústeckou univerzitou reflektuje na nemalé zásluhy prof. Koháka o českou filozofii a československou i českou demokracii, kterou rozvíjel a podporoval v rámci své akademické i občanské činnosti doma i v USA.

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem udělí tento titul na návrh Filozofické fakulty UJEP.

„Přínos prof. Koháka tkví zejména v tom, že se soustavně zabýval českou filozofií, nejvíce Masaryka, Rádla a Patočky, i v době své emigrace a zprostředkoval ji angloamerickému světu,“ uvádí Michaela Hrubá, děkanka FF UJEP.

Prof. Kohák působil na univerzitě v Bostonu a po svém návratu do Čech v roce 1990 na FF UK v Praze. Věnoval se fenomenologii, obzvláště však morální filosofii, etice a ekologické etice. Jeho kniha s názvem Zelená svatozář patří k základním textům environmentální filozofie a etiky. Nejen toto téma ho spojuje s ústeckou alma mater. Mezi jeho žáky patří přední ústečtí filozofové Vlasta Christovová a Martin Šimsa.

Na slavnostní ceremoniál udělení četného doktorátu naváže beseda, na níž bude představena kniha Oheň a hvězdy. Jde o upravený překlad úspěšné knihy The Embers and the Stars, která vyšla v USA v roce 1984, a čeští čtenáři ji mohli číst pouze v samizdatu. Nejedná se o pouhý překlad, ale značně upravený text, obohacený osobní zkušeností dalších dvaatřiceti let života. Je to dílo spíše meditativní než vědecké, ale vrchovatě naplněné moudrostí a snahou najít rovnováhu mezi moderním životem a přírodou.  

Univerzitní knihovna slaví březen – měsíc čtenářů


„Slavnostní ceremoniál i následná beseda jsou veřejné, proto jsou zváni nejen studenti a pedagogové ústecké univerzity. Navíc bude na místě možné zakoupit knihy pana prof. Koháka, které přiveze brněnské nakladatelství SLON,“ doplnila M. Hrubá.

Pro Ústeckénovinky.cz Mgr. Jana Šiková, tisková mluvčí UJEP.

(lh,usteckenovinky.cz,foto Stanislav Peška)


Jak se měří nejvyšší vodopády světa?

Jak se měří nejvyšší vodopády světa?
Cesta tří nadšenců a čtyř geodetů na jih Afriky měla rozsoudit, zda je vodopád Tugela Falls vyšší než venezuelský vodopád Salto Ángel.

SVS si připomíná významný den: 22.březen, Světový den vody

SVS si připomíná významný den: 22.březen, Světový den vody
Naše modrá planeta je ze 2/3 pokryta vodou, voda je nejen nedílnou součástí našeho života, ale je přímo i životní nutností. Bez jídla se dá vydržet i několik týdnů, ale bez vody, která tvoří 4/5 objemu našeho těla, vydržíme sotva pár dní.

S historií Moldavské dráhy seznamuje nový dokument

S historií  Moldavské dráhy seznamuje nový dokument
Českojiřetínský spolek je nositel projektu v rámci kterého vznikl ve spolupráci s Ústeckým krajem dokument o významné kulturní (technické) památce, kterou je Moldavská dráha. 

Pečlivost Technických služeb pomohla růžím odolat mrazům

Pečlivost Technických služeb pomohla růžím odolat mrazům
Růže zkrášlující město Chomutov letošní tuhou zimu přežily bez úhony. Pracovníci Technických služeb města Chomutov k nim na podzim pečlivě přihrnuly zeminu, a díky tomu silným mrazům odolaly. 

V zoo se běžela „Pastýřská 50“–závod v běhu na běžkách

V zoo se běžela „Pastýřská 50“–závod v běhu na běžkách
Děčínská zoologická zahrada má za sebou první ročník „Pastýřské 50“ - závodu v běhu na běžkách bez sněhu v retro stylu.
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky